سفر به استانبول (روز اول)

( نكته هتلهاي استانبول بر اساس درجه بندي خودشون ستاره دار مي شن و با درجه استاندارد جهاني فرق مي كنند) وارد هتل شديم و مداركو تحويل داديم به رزوشن . لابي هتل كوچيك بود و يك محوطه فضاي سبز كوچيك ولي زيبا داشت( تو عکسای هتل فکر می کنید باید محوطه خیلی بزرگی داشته باشه در صورتی که یک پارک بزرگ کنارشه و محیط خود هتل کوچیکتره)  نما هتل لیمویی بود از شانسمون همون موقع اتاق خالي داشتن و سه تا اتاق 2 تخته با يك تخت اضافه گرفتيم اتاقهاي هتل هم تميز بود ولي در حد يك هتل 5 ستاره نبود در ضمن عکسهای تو سایت احتمالا مربوط به اتاقها و سویت های ویژه هتل است و بقیه اتاقهای معمولی بودن  

وسايلمون رو گذاشتيم ساعت 9 صبح بود و براي صرف صبحانه رفتيم رستوران طبقه همکف . مهمانهاي هتل بيشتر عرب . اروپايي وتعدادی ايراني بودند عربها بيشتر و چشم چران تر !!! صبحانه هتل مفصل بود ولي باز نه در حد يك هتل 5 ستاره ولي در كل تنوع غذا و نان و ميوه خوراکها و تنقلات خوب بود مخصوصا قسمتي كه يك خانم با لباس محلي كنار يك تنور كوچيك نشسته بود و نان رو همون جا همراه با گوشت چرخ كرده . اسفناج . پنير پيتزا هر كدوم كه دوست داشتي و يا مخلوط به انتخاب شما براتون درست مي كرد و خيلي خوش مزه بود می تونستید صبحانه رو در بیرون هم صرف کنید ولی هوا گرم بود . بعد از خوردن صبحانه رفتيم هتل رو كشف كنيم اول رفتيم رو پشت بوم كه يك استخر تميز و قشنگ و چندين تخت براي دراز كشيدن وجود داشت و چند نفر مشغول حموم آفتاب گرفتن بودن و يك بار کوچولو هم در گوشه ديگه داشت و از بالا هتل منظره قشنگي هم مي تونستي از اطراف ببيني .

بعد رفتيم به طبقه زير هتل كه با راهنمايي يك از پرسنل خوش برخورد هتل رفتيم داخل مجموعه استخر و سونا و بدنسازي.  استخر سرپوشيده تميزو شيكي داشت همين طور سونا بخار و خشك و حموم تركي مخصوص خانمها و آقايون و يك سالن بدنسازي مجهز و يك سالن ديگه كه بقل استخر بود و داخلش پر بود از انواع تردميل و 2تا اتاق مخصوص ماساژ مجزا .  استفاده از همه امكانات هتل به غير از ماساژ رايگان بود .

استخر بالا از صبح تا 6 بعد از ظهر باز بود و مجموعه پايين تا 10:30 شب مي شد استفاده كرد در كل مرتب و تميز بود. همگي تصميم گرفتيم بريم و شنا كنيم و تا ظهر در استخر سرپوشيده و حموم تركي كلي حال كرديم خلوت هم بود و يكي دو نفر بيشتر نبودند حموم تركيش رو هم كه همگي اختصاصي رفتيم و كلي آب بازي كرديم . حموم تركي مثل حموم هاي سنتي خودمونه و چيز خاصي نيست و شايد  براي اروپايي ها خيلي بيشتر جذابيت داشته باشه چند تا شير آب دور تا دور اتاقه كه يك كاسه زيرشه و يك سكو وسطه كه داغه ولي حال مي ده روش دراز بكشي و خستگيت در مي ياد.

تا ظهر تو هتل مشغول بوديم و خسته رفتيم خوابيديم.

بعد از ظهر ساعت 4 از خواب بيدار شديم و رفتيم بيرون از داخل محوطه خود هتل يك پل زدن به خيابون اصلي و دقيقا روبرو هتل ايستگاه تراموا بود.

تو همون نزديكي يك مجتمع بزرگ بود كه به نظر مركز خريد مي يومد گفتيم بريم اونجا رو ببينيم 10 دقيقه ايي راه بود وقتي وارد شديم ديديم يك فروشگاه بزرگ مانند كارفور دبي است . توش يك گشتي زديم همه چيز بود داخلش بيشتر مواد غذايي مي شد خريد كرد يك ساعتي اونجا بوديم اومديم بيرون همون روبرو ايستگاه تراموا بود . تصميم گرفتيم با تراموا برويم داخل شهر يك دوري بزنيم از همون ايستگاه تراموا ژتون كه ژتوني 1.5 لير بود گرفتيم و سوال كرديم گفتند بايد برويم ايستگاه زيتون بورنو بعد از اونجا خط رو عوض كنيم تصميم گرفتيم بريم كاباتاش و اينجوري مي شد مرکز شهر رو هم ديد .

 سوار تراموا شديم كه شبيه مترو تهرانه دو تا ايستگاه بعد رسيديم زيتون بورنو كه يك ايستگاه اصليه او نجا می تونید مسيرتون رو عوض كنيد و همين طور از مترو يا متروبوس هم استفاده كنيد  (توضيحات كامل تر در بخش آخر سفر)

 فهميديم از هتل تا زيتون بورنو فقط يك ايستگاه فاصله است . از زيتون بورنو تا ايستگاه كاباتاش ايستگاه آخركمتر از يك ساعت راه بود و در طي مسير از مسيرهايي همچون آكساراي – لالعلي -– گرند بازار با کاپالی چارچی سلطان احمد( قلب تاريخي استانبول ) توپكاپي و... مي گذريد كه در هر كدام كه بخواهيد مي توانيد پياده شويد . از داخل تراموا از آكساراي تا كاباتاش توجه منو تعداد خيلي زياد توريستهاي به خودش جلب كرد كه در حال تماشا و خوردن و گشتن بودن از سلطان احمد به بعد خيابون بارك تر مي شد و داخل بافت قديم مي شدي و مساجد پاركها و آثار باستاني قديمي رو مي شد ببيني

و بعد از گذشتن از اونها از روي يك پل بزرگ كه روي پل خيلي ها مشغول ماهي گيري هستند مي گذري و ايستگاه آخر كاباتاش است كه كنار تنگه بسفر است . پياده مي شويم و باز جمعيت زياد توريستها در اون هواي گرم منو متعجب مي كنه توريستهاي كه شاد و خرم و آزاد مشغول تفريح هستند و با دیدن این شهر و مردمانش افسوس می خورم برای ايرانم با آن همه ديدني و شكوه و زیبایی اش......

ايستگاه كاباتاش يكي از ايستگاهاي اصلي است كه شما براي ديدين و رفتن به خيلي از مکانهای دیدنی شهر استانبول اول بايد اينجا بياييد مثل ميدان تكسيم – خيايان استقلال – سفر به جزاير پرنس – رفتن به بخش آسيايي و....

ما تصميم گرفتيم كه كه روي تنگه يك گشتي بزنيم و با خريد بليط سوار كشتي شديم و روي تنگه رفتيم نسيم خنكي مي وزيد و ديدين شهر و ديدين پل معروف Boğazı از دور منظره جالبي داشت

در قسمت آسيايي پياده شديم و یک گشت کوچیک زدیم و باز دوباره برگشتيم به قسمت اروپايي مي خواستيم بريم ميدان تكسيم وقتي پياده شديم هوا كم كم تاريك مي شد از خيابان گذركرديم داخل خيابوناشون ميز چيدن و مردم رو مشاهده مي كنيد خندان در حال غذا خوردن و نوشيدن و در کل حال کردن هستند و اين صحنه ها رو در همه جاي شهر مي تونيد ببينيد.

ما گرسنمون شده بود و رفتيم KFC  و غذا خورديم آدرس تكسيمو پرسيديم گفتند نزديكه و ما يك خيابون سر بالا رو پياده رفتيم و نرسيدم تصميم گرفتيم برگرديم و يك روز بعد بريم اونجا چون خسته شده بودیم . همون مسيرو برگشتيم دوباره كاباتاش و رفتيم با تراموا به هتلمون و یک خواب راحت.

در طول مدتي كه در استانبول بوديم هيج از تاكسي استفاده نكرديم و خيلي راحت با استفاده از نقشه ( نقشه استانبول و نقشه مسيرهاي مترو و تاموا و متروبوس .. و همين طور ديدني هاي استانبول را مي توانيد از داخل فرودگاه رايگان و هر اندازه كه نياز داريد تهيه كنيد و به خودتون زحمت گرفتن نقشه از اينترنت رو نديد) هر جا رو مي خواستيم به وسيله تراموا و متروبوس و مترو رفتيم .

(طريقه رفتن به ديدني هاي استانبول و مراکز خرید خوب و خوش قیمت رو طوری که خودتون بتونین به تنهایی و به راحتی و کمترین هزینه تشریف ببرید  براتون در قسمت آخر سفر بطور كامل توضيح خواهم داد)

ادامه دارد

[ چهارشنبه بیست و هشتم مهر ۱۳۸۹ ] [ 10:50 ] [ یک دوست ] [ ]